RP6
Dodany: Komentarzy: 0

Wtorek dniem regeneracji po zwycięstwie ze Słowenią

Wczorajszy debiut Reprezentacji Polski w Mistrzostwach Świata wypadł na prawdę obiecująco. Polacy bez problemów rozprawili się ze Słoweńcami ogrywając ich 4:1. Dzisiaj przyszedł czas na dzień wolny podczas, którego każdy z reprezentantów musi zadbać o odpowiedni proces regeneracji swojego organizmu przed kolejnymi bardzo ważnymi meczami portugalskiego mundialu. Zawodnicy regenerując się korzystają z tajemniczej dla wielu technologii Indiba Active, o którą zapytaliśmy główną fizjoterapeutkę kadry - Karolinę Cieślik.

 

Wczoraj nasi reprezentanci w świetnym stylu ograli Słoweńców. Jak przebiega proces regeneracji dzień po tym wysiłku a przed starciem z reprezentacją Omanu?

Karolina Cieślik (fizjoterapeutka RP6): Chłopaki po wygranym pewnie meczu ze Słowenią dostali dzisiaj wolne i mogli ten czas wykorzystać na regenerację we własnym zakresie. Część z nich wybrała się na plażę a pozostali zwiedzali okolicę i oglądali mecze pozostałych zespołów. Rano i wieczorem kilku z nich skorzystało z mojej pomocy.

Wszyscy zawodnicy przechodzą podobne zabiegi regeneracyjne czy do każdego z nich trzeba podejść indywidualnie w zależności od stopnia zmęczenia organizmu?

Karolina Cieślik (fizjoterapeutka RP6): Po meczach wszyscy zawodnicy mają bardzo podobny proces rehabilitacji czyli rozciąganie, rolowanie, zimne i ciepłe natryski. Czasem jednak podczas meczu pojawiają się niespodziewane kontuzje, które powodują, że trzeba do takiego zawodnika podejść w indywidualny sposób. Każdy zawodnik ma również inny stopień zmęczenia ze względu na rolę pełnioną na boisku, inną reakcję na czynniki zewnętrzne, np. temperaturę, która jest bardzo wysoka. To wszystko powoduje, że każdy zawodnik regeneruje się w inny sposób, w swoim tempie. 
 


 

Czym jest dla wielu tajemnicza technologia Indibia Active i czy zawodnicy reprezentacji korzystają z niej podczas pobytu w stolicy Portugalii?

Karolina Cieślik (fizjoterapeutka RP6): Zawodnicy podczas Mistrzostw Świata korzystają z technologii Indiba Activ. Głównym elementem terapeutycznym technologii Indiba Activ jest System Proionic, który generuje prąd radiofrekwencyjny o częstotliwości 448kHz. Częstotliwość ta przyspiesza w komórkach zewnętrzną i wewnętrzną wymianę jonową poprzez zwiększenie przepuszczalności błony komórkowej. Dzięki Proionic System komórka odzyskuje swoją naturalną aktywność i zdolność do regeneracji, oczyszczania, odżywiania, zachowania trofiki i odpowiedniej homeostazy oraz zwiększa syntezę kolagenu i elastyny. Technologia Indiba przyspiesza proces rehabilitacji i regeneracji (nawet do 50%) poprzez zwiększenie zapotrzebowania na tlen i składniki odżywcze, poprawę drenażu żylnego i limfatycznego, zdetoksykowanie i oczyszczenie komórki ze zbędnych produktów przemiany materii.

Wydaje się, że równie istotnym elementem w procesie regeneracji jest sen i odpowiednia dieta. Jak to wygląda u naszych reprezentantów? Mają oni określone posiłki i godziny, o których muszą leżeć w łóżkach?

Karolina Cieślik (fizjoterapeutka RP6): Odpowiednia i zbilansowana dieta to jedno z ważnych czynników podczas mistrzostw. Razem z kierownikami drużyny dbamy o to, aby posiłki były w miarę możliwości o tej samej porze i z odpowiednim odstępem od meczów. Nie mamy wyznaczonych godzin pójścia spać, głównie ze względu na różne godziny meczów. Każdy z zawodników jest doświadczonym piłkarzem i ma ogromna świadomość tego, ze sen jest bardzo ważny w procesie regeneracji.
 


 

Na koniec chciałem zapytać jak wygląda praca fizjoterapeutki podczas takiego turnieju? Do łóżka po północy a pobudka wczesny poranek i cały dzień pełen zajęć?

Karolina Cieślik (fizjoterapeutka RP6): Przede wszystkim warto wspomnieć, że jestem tu głównie dla chłopaków. Musze być ciągle dostępna i w pełnej gotowości, ponieważ mogą potrzebować mojej pomocy nie tylko podczas meczu. Często, kiedy nie mam już typowo fizjoterapeutycznych zajęć, pomagam chłopakom w organizacji codziennych czynności.

 

Drugi mecz podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Portugalii zespół Reprezentacji Polski w piłce nożnej 6-osobowej rozegra w środę o godzinie 17:00 a rywalem będzie reprezentacja Omanu. 

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement